Skip to content

SMM Targeting Copywriting? 1. daļa

  • by
SMM Targeting

SMM Targeting Copywriting… tik dzirdēti un reizēm tik sveši termini, vai ne? Ko katrs no šiem nozīmē un kā izvēlēties, ko Tev īsti vajag? Un galvenais jautājums – darīt pašam, vai algot speciālistu. Rakstu dalīšu trīs daļās, katrā daļā sava tēma un jau tagad zinu, ka tēmas būs vēlāk jāattīsta, jo informācija ir daudz.

Sāksim ar galveno – SMM. Sociālo Mediju Marketings (Social Media Marketing). Kas tas ir, ko tas ziemā ēd un kādēļ tik ļoti daudz cilvēki piedāvā savus pakalpojumus, pasniedzot sevi kā SMM speciālistus. Centīšos stāstīt vienkārši un saprotami, cik nu tas ir iespējams.

Uz doto brīdi, tas ko var palikt zem SMM Targeting Copywriting ir milzīga industrija, kas šobrīd dzīvojas kā sociālo tīklu interneta vietnēs (mājas lapas), tā arī tālruņos, kas šobrīd paša tālruņa funkciju pilda ļoti minimāli. Ja jāuzskaita populārākie sociālie tīkli, tās varētu būt Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, LinkedIn, Snapchat. Dažādu sociālo tīklu platformas, vairojas ar katru dienu un kopumā neeksistē arī viena vadlīnij, pēc kuras strādāt. Protams – ir arī kopsaucēji.

Darīt pašam vai dot citam?

Tad kad ir radusies doma, ka jādod sociālos tīklus popularizēt kādam speciālistam, noteikti ir arī pašam jāpamācās un jāsaprot marketinga pamati un protams arī sociālo tīklu marketinga pamati. Redzot saīsinājumu SMM, lielai daļai acu priekšā parādās milzīgs jaunu sekotāju skaits Instagram vai Facebook. Varbūt pat galvā uzburas aina ar milzīgu klātienes klientu pieplūdumu.

Un būsim reāli – ja ko tādu var piedāvāt nodrošināt vienas jomas pārstāvis, tad viņš ar lielāko prieku, piekritīs strādāt ar norunu, ka saņems % no rezultāta, kuru arī var nosacīti viegli paredzēt. Ja visu laiku izaugsmes dinamika ir bijusi X, bet pēc SMM darba tā kļūst par X+Y tad % būtu jāmaksā no šīt te Y daļas. Te es protams filozofēju, jo pirmkārt neviens nepiekritīs tā strādāt un tas arī būtu nepareizi, jo padomā – maksājot Meta par reklāmu, nav taču nekāda garantija, ka atnāks reāli sekotāji vai klienti. Tas ir risks, kuru jāuzņemās, bet katru risku var izvērtēt.

Ja skatāmies uz SMM kopumā, tas sevī iekļauj daudz. Ļoti daudz. Sāksim ar to, ka pamatā tas ir marketings, bet tā definīcija, tā īsumā ir – biznesa aktivitātes, lai popularizētu un pārdotu produktus vai pakalpojumus, iekļaujot sevī tirgus izpēti un reklāmas. Ar SMM (Social Media Marketing) atšķirība ir viens tajā faktā, ka tas notiek sociālajos tīklos. Nosacīti līdzīgi kā marketings degvielas uzpildes staciju tīklam un marketings pārtikas veikalu tīklam. Protams, ja skatāmies uz marketingu kā tādu, tad SMM ir daļa no kopējās marketinga definīcijas.

Centīšos sadalīt segmentos tieši SMM. Lai veiktu pilnvērtīgu attīstību ir jādefinē priekš sevis vairāki punkti

SMM Targeting pa punktiem

  1. Tava nodarbošanās/produkts. Kas ir ta viens (nevis pieci), ko liksi kā centrālo objektu, savā profilā. Kādēļ tas ir svarīgi? Lai kaut ko apgūtu labāk līmenī, to ir jāmācās 10000 stundas. Esi šo dzirdējis? Noteikti esi. Medicīnas studenti, pa visu savu mācību un rezidentūras laiku, izmācās 15000-17000 stundas. Un tagad iedomājies – lai iemācītos/saprastu vienu jomu, vajag 10000 stundas, bet ja Tu ķersies pie 3 lietām uzreiz? Pareizi… 30000 stundas. Tādēļ izvēlies vienu un strādā pie tā.
  2. Kas ir Tava mērķauditorija. Ja Tu sev saki, ka tie ir visi. Tad tie ir meli. Un ja melus citiem vēl var pārdzīvot, tad meli sev ir kā izrakt pašam sev bedri. Nemelo sev. Visiem Tavu pakalpojumu vai produktu, noteikti nevajag un nevajadzēs. Skaidri jādefinē mērķauditorija.
  3. Principā… lai skaidrāk atbildētu sev 2. punktā, jāveic tirgus izpēte. Cilvēku paradumi, kas cilvēkiem patīk no Tavas idejas un kas nē. Pie kam – nepietiek ierakstīt kādā no sociālajiem tīkliem jautājumus saviem sekotājiem: “Vai jums patīk šī ideja? Vai jūs gribētu, lai es to daru biežāk? Vai nāksiet un maksāsies man par šo?”. Tas tā nestrādā. Sākumā visi piekritīs (no tiem, kuri uzrakstīs) un pat teiks ka nāks. Bet tie ir Tavi sekotāji. Lielākai daļau Tu jau simpatizē, bet Tev vajag jaunus sekotājus socoālajos tīklos un jaunus klientus. Tev ir jāpēta publika ar analītiskām metodēm. Tas ir darbs kas noteikti jādara.

Un 3 punkti, par to ko un kā veidot

  1. Kā sevi pasniegt, lai viss ir skaidrs. Kad viss ir skaidrs un saprotams gan mērķis, gan vēlmes, ir sevi jāpasniedz. Vizuālais noformējums un sociālās komunikācijas saskarne, spēlē lielu lomu. Ko cilvēki redz, lasot Tavus ierakstus, skatoties reels vai stories. Kā viņi redz un ko dzird. Cik bieži redz un/vai dzird. Ja Tu stāsti par automašīnām, bet skan dziesma par vilcieniem – tā nedari 🙂 Viss ir asociācijās. Šo posmu varētu saukt arī par sava zīmola izveidi. Pasniegt sevi tā, lai tas ir unikāli, lai paliek atmiņā un lai veidojas asociācija cilvēku prātos.
  2. Konsistence. Tā ir atslēga! Pat ja viss pārējais ir ideāli bet Tu veidosi ierakstus šad un tad, rezultāts būs minimāls, vai pat nebūs nemaz. Cilvēki interesējas un grib redzēt jaunumus. Ja Tavs formāts ir publikācija rezi mēnesī, lai ir! Bet tam ir jābūt vienā dienā, katru mēnesi. Tev ir jākļūst gaidītam. Šis ir punkts, kur es arī grēkoju. Principā te ir runa par disciplīnu.
  3. Ieraksta (post) saistība ar aprakstu un hashtags. Te būs jāpasvīst papildus, jo jāveic izpēte. Kad esi veicis izpēti par tēmu, nodarbošanos, produktu… būs jāizpēta arī hashtagi, jeb latviski mirkļbirkas/tēmturi. Tev ir jāatrod maksimāli atbilstoši tēmturi, kas tai pat laikā tiek reāli lietoti. Ja tēmturi ir izmantoti mazāk par 1000 reizēm, tie ir uzskatāmi par nepopulāriem. Šādus lietojot ir iespēja radīt asociāciju ar sevi, bet ja nebūs konsistence, tad var arī nebīt jēga nemaz. Doma ir sekojoša – ja cilvēki lieto kādu tēmturi daudz, tad ir lielāka iespēja, ka Tavu tēmu atradīs. Bet ja tēmturi ir simtos tūkstošu reizes lietoti, vai pat miljoniem reižu, tad Tava tēma arī pazudīs kopējā masā, kas nav vajadzīgs. Jāizpēta un jāatrod zelta vidusceļš.
    Savukārt aprakstam ir jābūt no pirmās rindkopas skaidram un saprotamam. Kā arī atbilstošam gan ierakstam (bilde, video) gan tēmturiem.

Noslēgumam

Un te ir tā teikt amizantā daļa – bieži vien, dzirdu domu, ka SMM speciālists taisa grafiku, kad un ko ievietot, bet tergetologs (no vārda target [eng], jeb mērķis) sagatavo aprakstus un tēmturus un gatavo reklāmas, bet vēl kāds trešais tad nu reāli veido ierakstus. Vēl ir pieņēmums, ka targeting attiecas tikai uz maksas reklāmām. Mans viedoklis – tas viss ir aplami. Jau no pirmās sekundes, kad Tu sāc veidot kādu materiālu, Tu to veido auditorijai. Pat ja vēl nezini kādai/kurai, bet Tu jau veido mērķētu materiālu. ‘Targeting’ ir darbs no pirmās līdz pēdējai sekundei un kopumā tas ir augtāk aprakstītais 6. punkts. Es nespēju iedomāties, kā to nodalīt no visa pārējā. Bet ja runājam par mērķauditoriju tieši maksas reklāmās, tad te ir jāsaprot – par kādu sociālo tīklu ir runa? Tie ir daudz un dažādi. Reklāmu platformas, attiecīgi arī ir dažādas. Bet par ‘targeting’ citā reizē.

Īsais ievads SMM būs beidzies. Turpinājumi sekos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *