Skip to content

Kas ir kremants

  • by
Kas ir kremants

Kas ir kremants un ar ko tas atšķiras no šampanieša? Un vai tiešām, pats cēlākais no dzirkstošajiem dzērieniem ir šampanietis? Uz šiem un citiem jautājumiem, mēģināšu atbildēt šajā rakstā.

Kas ir šampanietis? Tas ir dzirkstošais vīns, kuru gatavo pēc noteiktām receptēm, vadlīnijām un tikai Šampaņas reģionā. To gatavo izmantojot klasisko metodi, kad otreizējā fermentācija, kuras laikā vīns iegūst burbuļus, notiek pudelēs. Ārpus Šampaņas ražots dzirkstošais dzēriens, nevar tikt saukts par šampanieti, pat ja to gatavo pēc identiskas metodes un iespējams pat no tādām pašām ogām. Tas ir dzirkstošais vīns un tiem ir reģionālie nosaukumi, tradīcijas, pagatavošanas noteikumi. Prosecco, cava, cremant (kremants). Un šodien tieši par kremantu, bet par citiem dzirkstošajiem citreiz.

Crémant d’alsace

Kas ir kremants

Elzasas kremants. Elzasa ir pirmais reģions, kurā sāka ražot kremantu. 1976. gadā radās nosaukums kremants un jauns, līdz tam brīdim nebijis, dzirkstošo vīnu veids. Tas bija lūzuma moments, kad arī ārpus Šampaņas reģiona, vīnu ražošanai, radīja stingrus kritērijus, lai ražotu tiešām kvalitatīvus dzērienus ar konstantu kvalitāti. Tas ir mazākais no Francijas reģioniem un aizņem 8283 km². Šobrīd, apjoma ziņā, Elzasa ir pirmajā vietā, kremantu ražošanā un tas ir arī Francijā visplašāk patērētais kremants (dzirkstošais vīns) pēc šampanieša.

Crémant d’alsace dominē Pinot blanc ogas, bet ir atļautas arī Riesling, Pinot Gris, Chardonnay, Auxerrois un Pinot Noir. Un radot vīnus no šīm ogām, tiek radīti viegli, smalki dzrkstošie vīni ar ābolu un ziedu aromātu notīm.

Šie kremanti tiek ražoti kā no ogu maisījumiem, tā arī no atsevišķām vīnogu šķirnēm. Ogas tiek novāktas agri.

  • Pinot Blanc ir vadošā šķirne Elzasas kremantiem un tā nodrošina izteiktu svaigumu un vīna stingrību
  • Riesling tiek izmantoti veidojot dzīvīgums, elegantus un augļainus kremants p
  • Pinot Gris rada ļoti pilnmiesīgus kremantus ar izteiktu garšu.
  • Chardonnay kremanti ir viegli un gaisīgi.

Crémant de Bourgogne

Kas ir kremants? Tas ir lielisks dzēriens pirms vakariņām. Tā vēsture aizsākās 1984. Gadā, kad šis nosaukums un līdz ar to arī pagatavošanas kritēriji, aizvietoja tad populāru Bourgogne Mousseux, kas bija nekonsistentas un ne pārāk augstas kvalitātes dzēriens. Bourgogne Mousseux Tika gatavots no smagiem vīniem un attiecīgi nebija svinīgās noskaņas, jau gatavam dzērienam. Burgundijas kremanti tiek gatavoti pēc tik pat stingriem kritērijiem, kā šampanietis Šampaņas reģionā.

Burgundijas kremanti ir pats tuvākais dzēriens šampanietim. Ja vēlies tikt pie šampanieša garšas un sajūtas, bet iztērēt mazāk naudas, tad tieši Burgundijas kremants būs tas ko Tev vajag. Atsevišķi kremanti tiek gatavoti no vīnogām, kuras aug vien pāris metrus no Šampaņas reģiona un attiecīgi tās tiek pie tiem pašiem nosacījumiem.

Burgundijas kremanti var būt sekojoši: Blanc – Parasti caurspīdīgi zeltainā krāsā. Burbuļi ir smalki un veido smalku līniju ap glāzes malu. Ziedu, citrusaugļu un minerālu aromāti mutē ir sajaucas ar svaigumu un eleganci, kā arī ar mērenu skābuma pakāpi, radot patīkamu balansu.

Blanc de blancs – Chardonnay un Aligoté vīnogas, var būt arī tikai chardonnay. Ļoti dzīvīgs un ar izteiktu, bet maigu burbuļu sajūtu mutē. Izteikts un tīrs citrusu aromāts.

Blanc de noirs – Minerālu, sarkano ābolu un bumbieru aromāts. Pamatā vienmēr Pinot Noir vīnogas. Vienmēr pilnmiesīgs un varētu teikt vīrišķīgs kremants. Labi jūtama burbuļu struktūra.

Rosé – Pamatā viennmēr Pinot Noir, kuru jauc gan ar Chardonnay, gan ar Gamay. Attiecīgi ogu izcelsme: Côte Chalonnaise (Pinot Noir) Auxerrois (Chardonnay) Mâconnais (Gamay). Pēc atkorķēšanas šim vienmēr ātri veidojas skaistas putas. Ļoti augļains un maigs. Putas noturīgas. Aromātā sarkanār ogas… mellenes, avenes, nedaudz citrusi.

Crémant de Loire


Crémant de Loire tiek ražots sekojošos novados – Anjou, Saumur, Touraine un Cheverny. Tie atšķiras pēc klimata (vairāk okeāna klimats rietumos, kontinentālāks austrumos) un protams, ar vīnogu šķirnēm. Dažādos Luāras (de Loire) ielejas apgabalos tiek stādītas daudzas šķirnes: dominē Chenin un Cabernet Franc, bet ir arī citu šķirņu maisījumi, piemēram, Cabernet-Sauvignon, Pinot Noir, Grolleau un Chardonnay. AOC tika atzīta 1975. gadā.

Baltie Kremanti, kas izgatavoti no Chenin, ir dzidri, sātīgi un kraukšķīgi ar ceptu ābolu, medus un brioš notīm. Rozā Kremants ir smalks un dzīvīgs ar sarkano ogu aromātu.

Crémant de Limoux

AOC tikai kopš 1990. gada, un tas ir vienīgais reģions Langdokā, kurā ražo Kremantus izmantojot tradicionālo metodi. Crémant de Limoux ražo galvenokārt no Chardonnay un Chenin Blanc vīnogu šķirnēm. Blanquette de Limoux ir vēl viens tradicionāls dzirkstošais vīns, kas ražots Langdokā. Un starp citu, Blanquette de Limoux ir arī pirmais pasaulē, radītais dzirkstošais vīns, kuru sāka gatavot jau 1531. Gadā. Tas ir izgatavots no vismaz 90% vietējās Mauzac šķirnes un ne vairāk kā 10% no Chardonnay vai Chenin Blanc. Tajā ir jūtamas balto ziedu notis kopā ar smalkām citrusaugļu un grauzdētas maizes notīm. Putiņas ir ļoti smalkas un elegantas.

Crémant du Jura

Radīts vien 1995. gadā un uzreiz ar lieliem panākumiem, lai nevienam nebūtu jautājums – kas ir kremants. Vairāk nekā 90% ražotnes, tagad ražo dzirkstošos vīnus un tie veido gandrīz ceturto daļu no kopējās Juras vīna produkcijas. Ir atļautas vairākas vīnogu šķirnes: Chardonnay, Savagnin, Pinot Noir, Poulsard un Trousseau. Daļēji kontinentālais klimats ietekmē vīnu garšu un struktūru, kas spēcīgi pauž Jura reģiona īpašības, bieži vien ar izteiktāku dzīvīgumu un savdabīgāku stilu nekā citiem kremantiem. Maigs un dinamisks aromāts ar svaigu ābolu, žāvētu augļu un brioš notīm.

Crémant de Bordeaux

Arī Bordo ir savi burbuļi! AOC kopš 1990. gada, tas ir izgatavots pēc tradicionālās metodes ar ļoti stingriem noteikumiem. Šie Bordo dzirkstošie vīni ir diezgan maz izplatīti. Vīnogu šķirnes ir Sémillon un Sauvignon baltajām vīnogu šķirnēm un Cabernet-Sauvignon, Cabernet-Franc un Merlot rozēm. Putiņas smalkas un vieglas, tajā parādās zaļo ābolu un bumbieru aromāti kopā ar medus un riekstu notīm.

Crémant de Die

AOC kopš 1993. gada. Crémant de Die ļoti atšķiras no labāk zināmās Clairette de Die. Abi vīni tiek ražoti vienā un tajā pašā apgabalā, taču atšķiras pēc to izgatavošanas veida un izmantotajām vīnogu šķirnēm. Crémant de Die ir sauss tradicionālās metodes dzirkstošais vīns (to gatavo pēc tādas pašas metodes kā šampanieti), kas izgatavots galvenokārt no Clairette vīnogu šķirnes un ir ideāli piemērots kā aperitīvs vai ar jūras velšu ēdieniem. Clairette de Die ir izgatavota galvenokārt no Muscat vīnogu šķirnes un ir salda un ar zemu alkohola saturu. Tas tiek ražots ar seno ‘ancestral’ metodi, kas ir vecākā dzirkstošā vīna pagatavošanas metode. Vīns tiek pildīts pudelēs sākotnējās fermentācijas laikā, un pabeigs fermentāciju jau pudelē. Šis process aiztur oglekļa dioksīda gāzi pudelē un rada maigus burbuļus. Tādā veidā ražotajos dzirkstošajos vīnos ir maz alkohola, un tiem bieži ir saldums no atlikušā cukura. Crémant de Die var just dažādu zaļo augļu un balto ziedu aromātus, ko bieži papildina sviesta un brioš notis.

Noslēgumam

Ja Tavs mērķis ir atrast šampanietim vistuvāko dzērienu, tad šobrīd Tev ir bāzes zināšanas, lai to paveiktu. Kā arī nu Tu esi lietas kursā par to – kur radās pirmais dzirkstošais vīns. Ļoti ceru, ka Tev tagad būs vieglāk izvēlēties sev kādu dzirkstošu svētku dzērienu. Tagad Tu zini – kas ir kremants! 🙂

Arī nākošajā rakstā, es turpināšu par burbuļiem. Pamazām top mans ievadraksts par itāļu lepnumu – Prosecco, par tā stiliem, pagatavošanas metodēm un veikšu arī nelielu recenziju par vienu konkrētu Prosecco, kurš mūsu pusē ir retums. Tieši tādēļ to salīdzīnāšu ar kādu no Latvijā populārajiem Prosecco.

Ja ir kas jautājams, ko vēlies man jautāt – droši raksti!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *