Skip to content

Ja notiktu atomkarš – vai mēs izdzīvotu?

  • by
Atomkarš Ukraina
Ja slinkums lasīt – vari noklausīties

Cilvēki bieži vien ir grimuši apokaliptiskā fikcijā. Spēles, grāmatas, paša fantāzijas. Bet šobrīd, kad krievija ir iebrukusi Ukrainā un agresīvi mēģina to okupēt, zinot ka krievijai ir arī kodolieroči, redzot kā krievijas propogandas sludinātāji draud ar izrēķināšanos visiem kas nepiekrīt krievijas politikai, rodas jautājums – ja būtu kodolkarš, vai mēs izdzīvotu?

vladimirs putins ir diezgan tieši piedraudējis ar kodolieročiem, ja NATO valstis jauksies Ukrainas karā, vai ja krievija sajutīsies apdraudēta. Atceramies, ka krievija uzbruka Ukrainai, jo esot sajutusies apdraudēta… bet te ir jāsaprot, ka ja karš ies tālāk un skars, piemēram, Igauniju, Latviju, Lietuvu vai Poliju, tas būs tiešs konflikts ar NATO dalībvalstīm un attiecīgi iejauksies arī ASV un tas jau ir tiešs eskalējums līdz iespējamam kodolkaram. Kas tālāk?

krievijai ir aptuveni 5000 kodolgalviņas, ASV virs 5000gab. Apvienotās karalistes Trident zemūdenes, katra ved līdzi kodolieročus aptuveni 4 megatonnas TNT ekvivalentu, bet otrā pasaules kara laikā, pa visu karu, summāri notika 3 megatonnas sprādzieni. Respektīvi katra no šīm zemūdenēm spēj radīt lielāku postu, nekā visi otrā pasaules kara sprādzieni, kopā ņemti.

Ja nejaucu, tad pasaule nepazīsti īsti daudz reālus kodolieču izmantošanas gadījumus, tieši pret cilvēkiem. Hirosima un Nagasaki(?). Aptuveni 200 000 nomira pēc šiem sprādzieniem – daļa uzreiz, daļa vēlāk. Bet principā ātri nomira tikai tie, kuri bija epicentrā jeb aptuveni 1km radiusā. Nedaudz tālāk mira jau no staru slimības utt. Daļa cilvēku tika iztvaicēti tā, ka pāri palika tikai pilnīgi balti kauli – tik liela bija tur temperatūra.

Daudzi cilvēki pēc tam slimoja ar staru slimību, bet tai pat laikā no izdzīvojušajiem aptuveni 100 000 cilvēkiem, tikai 850 saslima ar onkoloģiskām slimībam no tiem ar leikēmiju mazāk par 100 Respektīvi, izdzīvot ir samērā liela iespēja. Kā arī pēc atombumbas sprādziena, aptuveni 4-6 nedēļu laikā, arī radioaktīvais fons būs kliedējies un principā – var iet ārā. Bet tam visam ir kāds liels BET – sociums kādu to zinām vairs neeksistētu, bioloģiskā pasaule varētu būt iznīcināta.

Protams, ka globāla atomkara gadījumā, ietu bojā simtiem miljoni cilvēku, bet pārējiem paliktu sabojāta zeme. Degšanas subprodukti – kvēpi, pelni, dūmi utt droši vien izolētu sauli un pēc nosacītiem aprēķiniem, varētu ilgtermiņā izraisīt temperatūras pazemināšanos. Pētījums šeit. Principā tās būtu krasākās klimatiskās pārmaiņas pēdējo 1000 gadu laikā. Traucētu praktiski visus klimatiskos procesus. Gada laikā izbeigtos pilnīgi visi pārtikas krājumi. Un pētījums paredzēja mazāk kā vienu procentu, no visas pasaules kodolieročiem.

Ir arī pesimistiskāki pētījumi, kuri paredz ka kodolkara gadījumā, mūs sagaida reāla kodolziema. Pētījums šeit. Kā rezultātā vairākus gadus, varbūt pat 10 no vietas, temperatūra n mirkli nebūs virs 0 grādiem pēc celsija, kas protams nozīmē – cilvēki izmirst.

īsumā – izdzīvot atombumbas sprādziena gadījumā ir iespējams, bet izdzīvot globālu atomkaru, droši vien ka nē. Mūsdienu sabiedrībai ir svarīgs uzdevums – vinēt šo karu pret krieviju, bet izvairīties no kodolkara, jo pēc tā uzvarētāju nebūs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *