Daudzi no mums, lieto alkoholu. Kāds vairāk, bet kāds mazāk. Par daudz alkohols, cik tad tas ir? Zinātne ir šo tēmu pētījusi ilgi un daudz. Tāpat arī sabiedrībā eksistē daudzi mīti, par alkoholu, lai skaitā par it kā pozitīvajām īpašībām. Šo nocirtīšu uzreiz pie sākuma – alkoholam kā pārtikas produktam, nav vispār neviena pozitīva īpašība, no fizioloģijas skatu punkta. Alkohols ir kaitīgs un tā ir inde pat vismazākajā devā. To ir jāsaprot un jāpieņem. Es neesmu atturībnieks un nepropogandēju atturību. Es arī nepropogandēju alkohola lietošanu. Mana galvenā doma – zini ar ko Tev ir darīšana.
Alkohola intoksikācija
Zini to sajūtu, kad no alkohola paliek forši? Tāda nedaudz eiforiska sajūta. Tā rodas momentā, kad akna nespēj pārstrādāt alkoholu un tas sāk jūtami iedarboties uz centrālo nervu sistēmu. Smadzenes saņem alkohola devu un Tu to jūti. Tas ir forši. Un te sākas alkohola intoksikācija.
Zinātnē, alkohola lietošana ir pētīta daudz. Ļoti daudz. Un ir arī diezgan skaidri zināms, kurā brīdī šī lietošana kļūst bīstama. Respektīvi – neeksistē veselīga alkohola deva, bet eksistē robeža, pēc kuras tiek 100% vienmēr sabojāta veselība. Reizēm tas ir atgriezeniski, bet reizēm arī neatgriezeniski. Un lai gan cilvēki jau gadsimtiem ilgi ir izdomājuši sev atrunas un mītus, lai attaisnotu alkohola un ne tikai alkohola lietošanu, tas nemaina faktus, kas balstīti ilgstošā novērošanā un medicīnas statistikā. Nu līdzīgi kā – medicīna 100% zina, ka apēdot zaļo mušmiri noteiktā apjomā, cilvēks 100% nomirs. Apēdot mazākā daudzumā – varbūt izdzīvos, bet kļūs par invalīdu. Te ir līdzīgi – devas un ietekme ir apzinātas, tāpat kā arī īstermiņa un ilgtermiņa riski.
Cik tad drīkst izdzert?
Drīksti izdzert, cik gribi 🙂 Bet nopietni runājot, Latvijā likumdošanā ir atrunāts tāds nosacīti ne-bīstamais alkohola līmenis asinīs. Tas ir daudzums, pie kura vēl drīkst vadīt auto, jeb 0.5 promiles. Sasniedzot alkohola koncentrāciju asinīs 0.8 promiles, tiek uzskatīts par pārmērīgu alkohola lietošanu un tas ir daudzums, pie kura strauji pieaug dažādu slimību riski. Piemēram, cilvēkiem ar nepamanītu aizkuņģa dziedzera problēmu, pat ar vienu reizi šādas iedzeršanas, var viss beigties ar pankretītu, kas ir sāpīga slimība. Lai gan ne mirstamā. Palielinās risks saslimt ar kuņģa, rīkles, taisnās zarnas un krūts vēzi. Ja kādam no tiešajiem radiniekiem ir bijusi kāda no šīm slimībām, risks jau tāpat ir liels. Attiecīgi ja kāda no slimībām ir novērota vairāk jā vienā paaudzē, tad risks arī proporcionāli pieaug.
Ja pārvērš skaitļus glāzēs/šotos tad sievietei zema riska deva ir 3 dzērieni vakarā, bet ne vairāk kā 1 dzēriens stundā. Savukārt vīrietim tie ir 4 dzērieni, ievērojot to pašu principu – ne vairāk kā 1 dzēriens stundā.
Tāpat arī stāsti par to – cik jautri bija, bet es pusi neatceros. Tas norāda uz to, ka alkohola daudzums asinīs ir bijis tik liels, ka burtiski traucē smadzeņu darbību, kā rezultātā notikumi netiek pārvietoti no īstermiņa atmiņas uz ilgtermiņa atmiņu. Reizēm tie var būt atsevišķi notikumi, kas pazūd no atmiņas, bet var būt arī vairākas stundas. Notikumus, kuri notikuši šajā periodā, cilvēki gandrīz nekad neatceras nemaz, jo to nav cilvēka ilgtermiņa atmiņā. Un jā, ar laiku būs nepieciešams mazāk un mazāk alkohola, lai nonāktu šādā stadijā, kas ir bīstama daudz apsvērumu dēļ. Mans viedoklis – ja neatceries kaut vai daļu no iepriekšējā vakara, tad alkohols noteikti ir bijis pārāk daudz.
Alkols un kalorijas
Jā. Ir arī šāds aspekts. Sevisķi interesanti būs tiem cilvēkiem, kuri seko līdzi figūrai un vēlas atbrīvoties no liekā svara. Tā ļoti aptuveni rēķinot, viena pudele prosecco ir līdzvērtīgs vienam foršam burgerim. Ja vajag nedaudz precīzāk, tad glāze pussalda dzirkstošā vīna ir 125kcal. Attiecīgi pudele būs 625kcal. Un ja redzam, ka kārtīgā tusiņā, mūsu platuma grādos, cilvēki mēdz izdzert vidēji 3 pudeles dzirkstošā, tad tās ir 1875kcal. Lai būtu skaidrs, kādēļ es šo rakstu, ielikšu bildi. Informatīvu. Noderēs tiem dzirkstošā patērētājiem, kuri neēd Mcdonalds jo tur esot kaut kas traki neveselīgs.
Mazliet paskaidrošu. Izdzerot pudeli dzirkstošā, Tu uzņem tik pat daudz kcal kā no BigTasty Mcdonalds burgera. Bet burgers būs veselīgāks, jo kcal nav tikai no cukura, kā arī burgers nesatur alkoholu. Un ja Tu neēd burgeri lai euzņemtu lieko svaru, tad dzirkstošais vīns Tev ir absolūti – NO GO 😉
Par daudz alkohols. Ko tagad darīt?
Tiešām. Par daudz alkohols. Ko tagad darīt? Vai atmest pavisam? Tas jau ir katra paša individuāls lēmums. Es nepropogandēju nevienu galējību, bet ja Tavā alkohola lietošanas pieredzē ir novērotas garastāvokļa maiņas, atmiņas zudumi, miega traucējumi, tad piebremzēt noteikti vajag. Veselība mums ir tikai viena un jaunu neviens neiedos. Tāpat arī cilvēkiem ar paaugstinātu onkoloģijas risku, ir vērts padomāt par alkohola ierobežošanu.
Atceries mītu, ka ja sajūti, ka sāc saslimt – iedzer šņabi 50ml un pāries. Patiesībā nepāries. Ja pāries, tad nemaz arī nebūtu saslimis, jo alkohols izraisa intoksikāciju, ar kuru imūnsistēmai ir jāstrādā. Bet ja Tava imūnsistēma nebūs pilnībā pieejama ārstēt Tevi no saslimšanas, protams ka slimosi ilgāk vai smagāk. Alkohols nekad nav veselīgi, bet tas noteikti ir patīkami, kamēr apzinies robežas.
Ja esi regulārs alkohola lietotājs, tad ir vērts reizēm sev uztaisīt pārbaudi – vai Tu vari 3 mēnešus nelietot alkoholu? Nevis jautāt sev šo, bet izdarīt. Un ja nevari… Tev ir problēmas. Un tās ir ar steigu jārisina. Ja vari, tad apsveicu un turpini tādā garā 🙂 Dzīvē viss kas par daudz, tas par skādi.
Ja vēlies man ko vaicāt, dodies uz kontaktu sadaļu un dari to! 🙂